Our Blog

İthalat İzinleri

EKONOMİ BAKANLIĞI İŞLEMLERİ

  • Kullanılmış Makine İthal İzni
  • Kota/Gözetim Belgesi
  • Tarife Kontenjanı Alımı
  • İthal Şahadetnamesi Onayı
  • Nihai Kullanım Sertifikası
  • Oyuncak İthal İşlemleri

Kullanılmış Makine İthal İzni

Kullanılmış veya yenileştirilmiş eşyanın ithalatına İthalat Rejimi Kararı’nın 7. maddesi çerçevesinde ithalat izni veya ilgili kurumlardan uygunluk yazısı alınarak izin verilebilir.

İthal edilmek istenen kullanılmış eşya ilgili tebliğin ekli listelerindeki yerine göre elektronik ortamda ve manüel olarak tarafımızdan başvuru yapılarak sonuçlandırılır.

Kullanılmış makine ithali için gerekli izinlerin alınması konusunda uzman kadromuzdan bilgi alabilirsiniz.

 

 

Kota/ Gözetim Belgesi

Bazı malların ithali yerli üretici açısından haksız rekabete yol açtığından kotalar ile kısıtlanmakta veya gözetim belgesi ile ithalatı izlenmekte, belirli bir birim fiyatın altında ithalatın yapılmaması sağlanmakta ya da kayıt belgesi ile ithalatı kayıt altına alınmaktadır.

İthal etmek istediğiniz mal ile ilgili ithalat planı yapmadan gerekli ön araştırmayı yapmanızda yarar vardır. İthalatın gözetim belgesi ya da kotaya tabi olduğunu bilmeyen birçok ithalatçı, mallar gümrüğe geldikten sonra belge gerektiğini öğrenmekte ve belge alınma süresi içinde gümrükte ardiye ücreti ödemek zorunda kaldığından mağdur olmaktadır. Belge başvurusunda getirdiği malların fiyatı tebliğe göre düşük kaldığında ithaline izin verilmezse mallarını geri göndermek zorunda kalıp ayrıca zarara girmektedir.

Gözetim belgesi ya da kota alınabilen bazı mallar; Alçak Yoğunluk Polietilen, Musluk, Seramik Karo, Porselen-Seramik Mutfak eşyaları, Çanta, Elektrik Süpürgesi, Alüminyum Sac ve Levhalar, PVC v.b.

İthalat yapmadan önce malınızla ilgili gözetim  uygulaması olup olmadığını mutlaka sorgulayın..

 

Tarife Kontenjanı Alımı

İkili anlaşmalar çerçevesinde bazı tarım ürünleri ithalatında tarife kontenjanı açılarak ilgili tebliğin kriterlerine göre kontenjan dağıtımı gerçekleştirilir. Dağıtımın ne şekilde yapılacağı, hangi kurum ya da firmalara öncelik tanınacağı yine ilgili tebliğlerle düzenlenmiştir. Buna göre kota dağıtımı bazı tarife kontenjanları önce gelen önce alır yöntemine göre, bazıları kamu kuruluşlarına öncelik tanınarak, bazıları firmanın ithalat performansına göre, bazıları da dönemsel olarak gerçekleştirilmektedir.

İthalat yapmadan önce ürününüzün kotaya tabi olup olmadığını sorgulamak için bizi arayınız.

 

İthal Şahadetnamesi Onayı

Bazı kritik malzemelerin ithalatında, ilgili gümrük malzemeye ilişkin ithal şahadetnamesi talebinde bulunduğunda gerekli başvuru ve takip tarafımızdan yapılarak kısa sürede sonuçlandırılır.

 

 

 

KONTROL BELGELERİ  :

İthal edilecek ürünün Canlı (insan, hayvan, bitki vb.) ve Çevre Sağlığı açısından uygunluğunun denetlenmesi amacıyla, Gümrük engelinin kaldırılması için, ürünün fiziksel-kimyasal özelliklerine göre, ilgili bakanlıktan, ithalat yapılmadan önce alınan “İTHALE UYGUNLUK / İZİN yazısıdır.

-İnsan sağlığı ve güvenliği ile hayvan ve bitki varlığı ve sağlığı yönünden ithali talep edilen ürünlerin uygunluğunun denetlenmesi amacı ile ithali için verilen Uygunluk/İzin Belgesi TARIM BAKANLIĞINDAN

-İnsan sağlığı ve güvenliği yönünden ithali talep edilen ürünlerin uygunluğunun denetlenmesi amacı ile ithali için verilen Uygunluk/İzin veya “Kapsam Dışı” izin belgesi SAĞLIK BAKANLIĞINDAN

– Çevrenin korunması yönünden; Atık, Yakıt, Kimyasal ve Hurdaların
uygunluğunun denetlenmesi amacı ile ithali için verilen Uygunluk/İzin Belgesi ÇEVRE BAKANLIĞINDAN

-İthalatını veya Üretimini yapacağınız tüm kozmetik ürünler (makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri, bebek ürünleri, saç bakım ürünleri, güneş ürünleri, ağız bakım ürünleri vs.) için Sağlık Bakanlığına bağlı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğünden

– Solvent ve Bazı Petrol Ürünlerinin uygunluğunun denetlenmesi amacı ile ithali için verilen Uygunluk/İzin Belgesi ENERJİ BAKANLIĞINDAN (EPDK)

– İşçi sağlığı ve güvenliği yönünden ithali talep edilen ürünlerin uygunluğunun denetlenmesi amacı ile ithali için verilen Uygunluk/İzin Belgesini ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINDAN (İSGÜM) Alınmaktadır.

ithal edilmek istenilen ürünün Gümrük Mevzuatının araştırılmasından ve hazırlanan dosyanın sonuçlandırılmasına kadar olan tüm süreçte size danışmanlık hizmeti vermektedir.

İthal etmek istediğiniz ürünlerinizin, ilgili ülkeden çıkış işlemlerini yaptırmadan ve ürünleriniz gümrüğe gelmeden, ürünlerin ithalat uygulamaları ile ilgili her türlü işlem veya bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Kontrol Belgeleri İşlemleri:
– İthal edilmek istenilen ürünün Gümrük Mevzuatının   araştırılması
– Dosyanın hazırlanarak ilgili kurumdan takibi ve sonuçlandırılması.

Tags: , , , , , , ,

Show Comments (0)

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!