Our Blog

Garanti Belgesi Alımı

GARANTİ BELGESİ ALIMI :

İthalat esnasında gümrüklerde ibraz edilen ve satış sonrasında tüketiciye verilmesi zorunlu olan belgedir.
Daha geniş bir ifadeyle Garanti Belgesi; imalatçı veya ithalatçıların imal ve/veya ithal ettikleri sanayi malları için düzenlenen ve malın garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arızalarının en az 2 yıl süreyle ücretsiz olarak tamirinin veya yenisi ile değiştirilmesinin taahhüt edildiğini ve satıcı ile tüketicinin yükümlülüklerini gösteren belgedir.
Mallarınızın tercihli olarak alınmasını sağlayan güvence belgesidir.
Garanti ve Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgeleri İmal veya ithal edilen birçok ürün için yasal olarak gereklidir.
Satış Sonrası hizmet Yeterlilik ve Garanti belgeleri  01.01.2008 tarihinden itibaren E-İMZA ile ONLİNE olarak alınabilmektedir.
Garanti Belgesi İşlemleri:
-Garanti belgesi için gerekli olan Teknik servis ağının kurulmasından satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi alımına kadar olan tüm süreç takip edilerek sonuçlandırmaktadır.

Süre Uzatımları

Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgelerinin süresi 2 yıl, Garanti Belgelerinin süresi de yine 2 yıldır. Bu sürenin bitiminde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne başvurularak belgelerin yenilenmesi gerekmektedir.

Model İlavesi

Garanti Belgeleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca ürünlerin modelleri belirtilerek onaylanmaktadır. İleride ithal veya imal edilebilecek yeni modellerin mevcut Garanti Belgesi ilave edilerek belge kapsamına alınması gerekir.

Bazı ürünlerde ise (harddisk, mouse, güneş gözlükleri vb.) belge doğrudan doğruya Tüm Modeller için onaylanmakta, bu durumda yeni modeller için ayrı bir onay alınmasına gerek kalmamaktadır.

Firmamız model ilavesi işlemleriniz konusunda hizmetinizdedir

Tags:

Show Comments (0)

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!